O nas Harmony Life

PAMPELIŠKA – ŽLUTÁ KRÁSKA | RECEPT

V dubnu a květnu nám zlepšuje náladu všudy přítomná záplava žlutých květů smetánky lékařské, lidově nazývané pampeliška. Pro mnohé zahrádkáře představuje pohromu, neboť tato bylinka je extrémně vytrvalá a boj s ní představuje boj s větrnými mlýny, ale právě pro její vytrvalost patří k velice prospěšným bylinkám a pomáhá vytrvalosti i našemu organismu.


Můžeme upotřebit celou bylinku.


Brzy na jaře před květem sbíráme listy a na podzim kořen, v době kvetení si můžeme pochutnat na dutých stoncích i květech, ze kterých si můžeme vyrobit pampeliškový sirup.


Pampeliška skvěle čistí játra, pomáhá při zánětech žlučníku a střev, cukrovce, vylepšuje žaludeční šťávy a pročišťuje žaludek, působí močopudně a vylučuje sloučeniny dusíku s močí, čímž ulevuje nemocným s dnou. Tím, že čistí játra pomáhá také při kožních chorobách, jako jsou ekzémy, opary, lupy, akné a hemeroidy.


Způsoby použití

Čaj:

1.Nasekáme 50 g kořene a listů, vsypeme do 1 litru vody, vaříme 2 minuty a a přikryté necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme do termosky a pijeme celkem ½ šálku denně vždy 30 minut před jídlem.
2.Jednu zarovnanou čajovou lžičku kořene dáme do ¼ l studené vody a necháme louhovat přes noc. Druhý den zahřejeme k varu a scedíme. Pijeme po doušcích půl hodiny před a po snídani.

Užíváme při onemocnění močových a žlučových cest,poruchách trávení, kornatění cév, špatné látkové výměně.

Kůra ze stonků: Denně snít 5-6 syrových stonků, omýt a důkladně rozžvýkat a spolknout. Tato kůra by měla trvat 14 dnů.
Pomáhá při hepatitidě, únavě, cukrovce.

Nálev z květů: 

Asi 10 květů na šálek zalít horkou vodou a nechat 10 minut louhovat.

Používáme při zánětu vaječníku a dělohy, slabých děložních krváceních a menstruačních poruchách.

Pampeliškový sirup: 

Potřebujeme 200 – 300 otevřených květů, které opláchneme od broučků. Do hrnce dáme Květy s 1 litrem vody, přidáme nakrájený citrón a pomeranč. Vaříme 20 minut a směs necháme uležet do druhého dne. Scedíme, přidáme 1 kg cukru a pomalu vaříme do zhoustnutí. Nesmí být ani řídký(mohl by začít kvasit) ani hustý( mohl by zcukernatět). Pak rozdělíme do sklenic.

 

Pampeliškové víno: 

Nasbíráme asi 1 kg květů, které povaříme ve 2,5 litrech vody a necháme di druhého dne louhovat. Tuto tekutinu scedíme. Ve druhé nádobě svaříme 2 litry vody s 1,5 kg cukru.

Po vychladnutí tekutiny smícháme, přidáme nakrájený citrón a kostku droždí. Víno stočíme do láhví a zakryjeme kvasnou zátkou a uchováme v temnu. Víno můžeme konzumovat, až citrón klesne ke dnu.

Užíváme denně stopičku před jídlem při ženských a zažívacích problémech.

Tinktura z pampelišky:

Pomáhá při problémech prsou a mléčných žláz, bolesti prsou, tumorů, cyst, k potlačení laktace a při otoku lymfatických žláz. Pomáhá zprůchodňovat a čistit játra a žlučník.

Pražený pampeliškový kořen

Je součástí dobré obilné kávy a domácí cikorky.

Saláty a oblohy: 

Pampeliškové listy nebo i květy můžeme použít jako součást salátů. Je to prospěšné hlavně při těžkých jídlech.
Můžeme je zkombinovat s ředkvičkami, nebo rajčaty, udělat zálivku z vinného octa, trošky soli a cukru, nebo můžeme zalít jogurtem.


Pozor!!! Sbíráme jen mladé listy, staré jsou již moc hořké.


Výborný je salát z brambor, s vejcem na tvrdo a zálivkou z jogurtu a dochutit možno i česnekem.


Fantazii se meze nekladou.


Velice dobře pomáhá stimulovat čakru solar plexu

Přesto, že jsme se celou dobu věnovali pouze fyzickým příznakům nemocí, žlutá barva záplavy pampeliškových květů nám velice dobře pomáhá stimulovat čakru solar plexu. Právě toto energetické centrum má na starosti naše játra, bránici, slinivku, žaludek a částečně i tenké a tlusté střevo.


Emoce solar plexu se soustřeďují kolem tématu moci a odrážejí náš vztah k vnitřní síle a sebehodnotě. Tyto emoce nám pomáhají stát si za tím, v co věříme. Pokud máme třetí čakru otevřenou a harmonickou, máme také harmonii sami se sebou, vnitřní pocit míru a vyrovnanosti, ale zároveň respektujeme pocity a osobitost ostatních. Při disharmonické funkci, máme tendenci ovlivňovat vše podle svého názoru, ovládat svůj vnitřní a vnější svět, nebo naopak se cítíme poraženecky a bez odvahy. Máme tendenci potlačovat své vlastní pocity a přání ze strachu, abychom neztratili uznání svých rodičů, patrnerů, dětí apod.
Všechny tyto disharmonie v čakře solar plexu se nám dříve či později projeví špatnou funkcí orgánů, které s touto čakrou souvisejí.

Vnímejtea úžívejte si proto krásu těchto žlutých květů a s vděčností přijímejte jejich lečivou sílu.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Plazmavídaní plíce Harmony for Life
PLÍCE | PLAZMAVÍDÁNÍ
V měsíci listopadu jsou nejvíce oslabené plíce, a proto je nejvhodnější čas na jejich očistu a posilování. Plíce jsou párovým orgánem. Jsou určeny k co největšímu přijetí množství kyslíku...
Přečíst více
Plazmavídání Harmony for Life žaludek
ŽALUDEK A TRÁVICÍ SYSTÉM | PLAZMAVÍDÁNÍ
V měsíci listopadu jsou nejvíce oslabené plíce, a proto je nejvhodnější čas na jejich očistu a posilování. Plíce jsou párovým orgánem. Jsou určeny k co největšímu přijetí množství kyslíku...
Přečíst více
Úplňkové setkání harmony for life
ÚPLŇKOVÉ SEKÁNÍ | KOMUNITA
TÉMA STRACH A JEHO ODBOURÁNÍ Moji milí, chtěla bych vás ze srdce pozvat oslavu nedělního říjnového úplňku, kdy se spolu propojíme a budeme se snažit o naladění, sdílení, zklidnění a...
Přečíst více